featured image

En Çok İşe Alım Perakende’de!

Türk markalarının yurt içi ve yurt dışı açılımları hızlanırken, Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), Deloitte ile markaların geleceğinde önemli rol üstlenecek insan kaynağına dayalı değerlendirme raporunu 10 Şubat’ta açıkladı.

BMD Eski Başkanı Hüseyin Doğan, BMD Başkanı Sami Kariyo ve Deloitte Türkiye Tüketim Endüstri Lideri Özgür Yalta düzenledikleri basın toplantısında “Perakende Sektörü Eğitim İhtiyaç Raporu”’nun sonuçlarını paylaştılar.

BMD Eski Başkanı Hüseyin Doğan, Türkiye’nin marka ekonomisine dönüşümünü sağlamak için güçlü bir alt yapıya ve eğitime sahip, nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Gıda dışı modern perakende sektörünün 2014’ü 93 milyar dolar düzeyinde bir ciro ile tamamladığını anlatan Doğan sözlerini şöyle sürdürdü:

• 2023 yılında gıda dışı modern perakende sektörünün cirosunun 201 milyar dolar olacağını öngörüyoruz.

• BMD üyesi moda markaları olarak 2015 yılında planlarımızı, en az yüzde 15-19 aralığında bir büyüme öngörüsüne göre kurguluyoruz.

• 2015 yılında yurt içi mağaza sayısında yüzde 10, metrekare büyüklüğünde yüzde 11-12 civarında bir büyüme öngörümüz var. İstihdamda ise yüzde 10 seviyesinde artış beklentisi gerçekçi bir yaklaşım olarak gözüküyor.

• 2014 sonu itibarıyla gıdadışı modern perakende sektöründe yaklaşık 130 bine yakın mağaza bulunuyor. Çalışan sayısı ise yaklaşık 850 bin kişi. BMD açısından baktığımızda ise 2014 sonunda 65 bin mağazamızın, 385 bin çalışanımızın olduğunu görüyoruz.

• Bugün 141 Türk markasının 99 ülkede 4200 kadar mağazası bulunuyor. Sektörel dağılımda hazır giyim yüzde 75 ile en önde geliyor. Bunu yüzde 12 ile mobilya-ev dekorasyonu-ev tekstilimutfak ürünleri sektörleri izliyor. Ayakkabı sektöründeki satış noktalarının oranı yüzde 8, mücevher-aksesuar sektörü yüzde 2 ve diğer sektörler de yüzde 3 oranında sıralamada yer alıyor.

• Türkiye’nin markalı ekonomiye dönüşümünde önemli bir faktör olan yurt dışı mağazalaşma faaliyetlerinde 2015’te de önemli atılımlar olmasını bekliyoruz. Yaptığımız ayrıntılı değerlendirmede, BMD markalarının 2011- 2023 yılları arasında yurt dışında mevcut ve yeni hedef pazarlarda büyüme potansiyellerini belirledik. Böylece 2023 yılında yurt dışında BMD markalarının 20 bin mağazaya ulaşabilecekleri öngörüsünü oluşturduk.

• Globalleşmek için güçlü bir insan kaynağına ihtiyacımız var. Özellikle yurt dışında büyüme odaklı bir insan kaynağı politikasına ve çalışanlara sunabileceğimiz global kariyer planlamasına ihtiyaç duyuluyor. İnsan kaynağı havuzunu eğitimle güçlendirmeliyiz.

• Yurt dışı operasyonlarda, ürün tasarımı, ürün geliştirme, görsel tasarım, mağazacılık ve franchise yönetimi, pazarlama, ürün planlama, satın alma, tedarik ve lojistik, finans gibi alanlarda güçlü bir insan kaynağı ihtiyacı dikkat çekiyor.

• Perakende sektörünün özellikle genç çalışanlar veya iş arayışında olanlar arasındaki olumsuz algısı dikkat çekiyor. En çok istihdam yaratan ikinci sektör olmamıza rağmen sektör daha iyi bir iş bulana kadar bir sıçrama tahtası, ikinci bir seçenek olarak görülmekte. Oysa ki sektörümüzde çok ciddi bir kariyer planlaması yapmak mümkün.

HEMEN BAŞVUR!